Gimnastyka korekcyjna jest częścią
wychowania fizycznego i obowiązują w niej zasady metodyki
wychowania fizycznego. Dlatego istotne jest, aby nauczyciel
wychowania przedszkolnego posiadał kwalifikacje do prowadzenia
zajęć gimnastycznych, gdyż na tym etapie bardzo ważne jest
dążenie do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.
Natomiast ruch i zabawa w przedszkolu jest dopełnieniem zajęć z
gimnastyki poprzez ciekawe i atrakcyjne formy zajęć dla dzieci.
Zadaniem nauczycieli jest stwarzać dzieciom okazję do ruchu.
Odbyte szkolenia, studia w tym zakresie:
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach;
Studia Podyplomowe z gimnastyki
korekcyjnej i kompensacyjnej (2013/2014)mgrKatarzyna Zbijowska -Musiał
- Ruch i zabawa w przedszkolu (2013/2014) mgr Agnieszka Sikorska
Zima to był czas zabaw na śniegu i lodzie.
Aby przypomnieć dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z
,,białego szaleństwa" zostaliśmy po raz kolejny zaproszeni na zajęcia edukacyjne przez zaprzyjaźnioną Miejską Bibliotekę Publiczną - Filia nr 5 w Żorach. Pani bibliotekarka omówiła z nami zasady bezpieczeństwa jakie
należy przestrzegać na śniegu i lodzie, by zimowe szaleństwo było
czasem przede wszystkim miłej i aktywnej zabawy.
Spotkanie
biblioteczne miało na celu usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy dzieci z
zakresu bezpiecznych zabaw na śniegu i aktywnego wypoczynku.
Konspekt
zajęć w bibliotece 4-latki
Data: 18.02.2014r.
Prowadząca: Bożena Połczyńska
Temat zajęcia: „Hu hu ha nasza
zima zła...”
Cel główny:
-zapoznanie dzieci ze zdrowymi i
bezpiecznymi sposobami spędzania czasu wolnego podczas zimy
Cele szczegółowe:
-wykonuje polecenia prowadzącej
-zachowuje się kulturalnie w
bibliotece
-potrafi skoncentrować się na
wykonywanym zadaniu
-zna różne sporty i zabawy zimowe
-zna zasady bezpiecznej zabawy na
śniegu
-potrafi współpracować z
kolegą/koleżanką
-potrafi wykonać prace plastyczna
z wykorzystawszy watę
Metody pracy:
uz
grupy metod czynnych: zadania stawiane do wykonania
uz
grupy metod słownych: rozmowa, objaśnienia
uz
grupy metod podglądowych: prezentacja
Formy pracy:
uzbiorowa
uindywidualna
Środki dydaktyczne:
usylwety
bałwanków
usylwety
sylwety chmurek
utekst
bajki „Pingwinek”
utablica
korkowa z krzyżówką
ukartoniki
z pytaniami do krzyżówki
ukartoniki
ze zdaniami do zabawy „Zgaduj - zgadula'
ugazety
ukartoniki
z ilustracjami przedstawiającymi sporty i zabawy zimowe
upłyta
cd z muzyką
ukartki
z konturem bałwanka
ukredki
uwata
upłyta
cd z bajką „Myszka Miki”
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. Prowadząca śpiewa piosenkę do zabawy
integracyjnej za powitanie „Hej kolego, koleżanko! (dzieci ustawiają się w
kole) Ustaw ze mną krąg.... Dzieci odpowiadają „Dzień dobry”.
2.Czytanie bajki „Pingwinek”.
3.Krzyżówka zimowa z hasłem „sporty zimowe –
tablica korkowa.
4.Sporty zimowe – dzieci losują po jednym obrazku
z ilustracji przedstawiających sporty zimowe i mają za zadanie naśladować
przedstawioną czynność.
5.Zabawa w „Zgaduj – zgadula” - bałwanki i
śnieżynki. Dzieci mają za zadanie odgadywać czy stwierdzeni jest prawdziwe czy
fałszywe podnosząc przy tym (prawda) do góry patyczek z bałwankiem lub
śnieżynka.
6.Zabawa relaksacyjna wprowadzająca dobry nastrój
w grupie – taniec na gazecie. Gazeta jest płatkiem śniegu, który topnieje.
Dzieci tańczą do muzyki, na przerwie w muzyce „płatek śniegu topnieje” – gazeta
się zmniejsza. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma się na malejącym płatku
śniegu – gazecie.
7.Masaż relaksacyjny – dzieci łączą się w pary i
siadają na dywanie jedno przed drugim. Rozgrzewka dłoni i placów. Wykonanie
masażu na plecach kolegi/koleżanki z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do
treści wierszyka:
Wieje, wieje
wiatr
(dmuchamy lekko w
plecy kolegi/koleżanki)
mrozek szczypie
w nosy, w uszy
delikatnie
szczypiemy plecy
śnieżek mocny w
oczy prószy
stukamy w plecy
opuszkami palców
dzieci biegną do
ogródka
szybkie ruchy
palcami wskazującymi na przemian
lepią ze śniegu
zimowego ludka
rysowanie bałwanka
8.„Bałwanek” - praca plastyczna, wykonanie
bałwanków z waty, wspólne oglądanie prac.
9.Oglądanie bajki o przygodach Myszki Miki zimowa
porą.
Prawidłowe
funkcjonowanie dziecka i jego wszechstronny rozwój psychoruchowy uzależniony
jest od prawidłowego funkcjonowania systemów zmysłowych: wzrokowego, słuchowego,
dotykowego, proprioceptywnego, przedsionkowego.
Mając na uwadze wzajemne oddziaływanie mózgu i ciała, musimy mieć na
uwadze, że do uczenia się konieczny jest ruch
Podczas ćwiczeń wzrasta świadomość własnego ciała, kształtuje się schemat
ciała, orientacja w przestrzeni, koordynacja wzrokowo- ruchowa, percepcja
wzrokowa, słuchowa, co stanowi podstawę do kształtowania się złożonych
czynności psychomotorycznych takich jak mowa, czytanie, pisanie czy liczenie.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają również duży wpływ na prawidłowy rozwój w
sferze emocjonalnej oraz wpływają na regulacje układu nerwowego, poprawiając
koncentrację uwagi.
Zaproponowane zabawy prawidłowo stymulowały rozwój dziecka. Nie uczą one
konkretnych umiejętności, ale poprzez poprawę integracji sensorycznej
wzmacniają procesy nerwowe, które leża u podstaw tych umiejętności , a one w
sposób naturalny poprawiają organizację centralnego układu nerwowego. Poprawa
ta korzystnie wpływa na zmianę zachowania sferze motorycznej, emocjonalnej,
językowej i poznawczej.
Dzieci niepełnosprawne uczestnicząc w zajęciach integracji sensorycznej
zwiększają swoje możliwości na
wyrównanie szans edukacyjnych, wzrasta ich poziom własnej wartości, co wpływa
na poprawę funkcjonowania społecznego.
Dzieci chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach, dostarczają im
dużo radości
i wyzwalają pozytywne emocje.
KONSPEKT ZAJĘĆ I
TEMAT:
polisensoryczny tor przeszkód
DATA: 19.12.2013
rok
PROWADZACY:
Szklanny Aleksandra
CEL OGÓLNY: Stymulacja przedsionkowo-proprioceptywna
CELE OPERACYJNE:
- dziecko rozumie zasady obowiązujące na sali
ćwiczeń
- dziecko
potrafi przyjąć odpowiednią pozycję do ćwiczeń
- dziecko
wykonuje zadania na miarę swoich możliwości
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozpoczęcie
zajęć – przywitanie i przygotowanie do zajęć
2. Kontrakt
– przypomnienie zasad obowiązujących na sali gimnastycznej
1. Zjeżdżalnia – dziecko
zjeżdża z niewielkiej wysokości i staje na macie sensorycznej, przejście po
macie na trampolinę – stymulacja systemu przedsionkowego
2. po
4 skokach na trampolinie – zeskok na matę sensoryczną – stymulacja
proprioceptywna.
3. przejście
po kamieniach sensorycznych – usprawnianie odruchów równoważnych
4. przeciąganie się po ławeczce
gimnastycznej w pozycji leżenia przodem – stymulacja przdsionkowa, wzmacnianie
mięśni posturalnych.
5. przejście po deskach
sensorycznych – usprawnianie odruchów równoważnych, stymulacja receptorów
dotyku na stopie.
6. przejście slalomem w podporze
przodem pomiędzy pachołkami – stymulacja proprioceptywna, stymulacja
obupólkulowa, usprawnianie obustronnej koordynacji motorycznej.
7. przejście bokiem po linie – wzmacnianie
mięśni i więzadeł łuku podłużnego i poprzecznego stopy.
8.
przejście przez tunel – usprawnianie obustronnej koordynacji motorycznej
9. przetaczanie się po materacu –
stymulacja przedsionkowa, stymulacja okoruchowa
3. materac
– pompony i szczypce – wkładanie pomponów
do kubeczków – trening koncentracji uwagi (wzrokowej), koordynacji wzrokowo –
ruchowej, oraz motoryki małej
4. stożek
i chybotka (na czworakach) – stymulacja przedsionkowa, proprioceptywna oraz
ćwiczenia równoważne
5. piłki
skoczki + klamerki na skakance – stymulacja proprioceptywna, ćwiczenia motoryki
małej
6. deskorolka
– małe obręcze - stymulacja proprioceptywna
i przedsionkowa
Zumba dla dzieci , które lubią bawić się i tańczyć. Zumba to połączenie tańca i
fitnessu. Podczas zajęć dzieci uczą się
choreografii w różnych rytmach tanecznych. Zumba wpływa na rozwój fizyczny i
psychiczny dzieci - poprawia kondycję fizyczną i koordynację ruchową, to także
dobre ćwiczenie pamięci oraz nauka pracy w grupie. Zajęcia rozpoczynają się od
rozgrzewki. Następnie dzieci uczą się elementów wybranej choreografii, wykonują
ją w grupie oraz w podziale na zespoły, ostatnie minuty zajęć poświęca się na
zabawę.
Konspekt zajęć
gimnastyki korekcyjnej z elementami zumby I
kaja
skórska
Cele ogólne:
*łączenie muzyki z ruchem
*kształtowanie płynności i
estetyki ruchów
*rozwijanie umiejętności
komunikowania się w sposób niewerbalny
*rozwijanie aktywności i
wyobraźni twórczej
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
*zapamiętać poszczególne czynności: klaskanie, obrót, kołysanie,
podnoszenie rąk
*odtworzyć ruchem nastrój
słuchanej muzyki
Umiejętności:
*reagowanie na rytm muzyki
Forma: praca z całą grupą
Metoda: naśladowcza
Środki
dydaktyczne:
odtwarzacz CD, płyta zumba
Czas trwania : 30 min
Przebieg zajęć
1. Zabawa ożywiająca – taniec „Kaczuszki” (2 min)
2. Rozgrzewka- z elementami gimnastyki
korekcyjnej ( Ustawienie na obwodzie koła) (7 min)
a. Marsz dookoła sali z woreczkiem na
głowie. Na sygnał zatrzymanie – zwrot o 180°
b. Marsz dookoła sali z woreczkiem na
głowie. Na sygnał zatrzymanie , siad skrzyżny – staramy się aby woreczek nie
spadł, klaśnięcie – powrót do marszu
c. Twarzą do środka koła : Krążenie ramion
z woreczkiem w ręce
d. Owijanie woreczka wokół brzucha , na
sygnał zmiana – wokół kolan
e.Plecy wyprostowane -przekładanie
woreczka pod unoszonymi kolanami
f. Stoimy w rozkroku - „ósemka” woreczkiem
między kolanami
3.
ZUMBA – doskonalenie poznanych choreografii
Lp
UTWÓR
WYKORZYSTYWANE KROKI (
dostosowane do muzyki )
Czas
1
MERENGUE
„CHICA”
A. Marsz w miejscu
B. 2 steps – 2 kroki na
prawo , 2 kroki na lewo
C. Marsz ze zmianą kierunku
D. 6 count, side- to- side.
Marsz z boku na bok , rozliczenie do 6
(PN w prawo, LN w lewo)
E. Beto shuffle
5 min
2.
Salsa
A. Salsa R&L (prawa i
lewa str)
B.Salsa F&B ( przód i
tył )
C. 2 steps ( w prawo 1-2-3
dotknąć parkietu, w lewo 1-2-3 dotknąć parkietu)
D. Rock back
5 min
3.
Reggeton
„ZUMBA HE”
A. Stomp (tupnięcie)
B.Knee lift (podciągnięcie
kolana)
C. Vibrate hip
D. 2 steps
5 min
4. Uspokojenie organizmu
A. Stretching (3 min)
B. Zabawa taneczna – Nie chce Cię znać (3
min )
C. Pożegnanie grupy
Konspekt
zajęć gimnastyki korekcyjnej II
kaja skórska
Gry i zabawy ruchowe. Wykorzystanie
niekonwencjonalnych przyborów.
CELE LEKCJI:
Umiejętności: uczeń poznaje zasady budowy torów
przeszkód.
Wiadomości: wpływ aktywności ruchowej na organizm.
Poznanie ćwiczeń z nietypowymi przyborami.
Sprawność fizyczna : kształtowanie skoczności, siły i
zręczności.
Metody: zabawowo-klasyczna i
zabawowo-naśladowcza.
Przybory i przyrządy:gazety,
4 skakanki, 4 szarfy, 4 piłki lekarskie, 4 butelki plastykowe, 4 krążki,
instrument perkusyjny, kłaczki waty, magnetofon,plansza z ćwiczeniami, obręcze gimnastyczne.
Czas: 30
MIN
Tok lekcji
Nazwa i opis ćwiczenia
Czas
Uwagi
organizacyjno-
metodyczne
Część 1
Czynności
organizacyjno-
porządkowe
Wejście na salę
gimnastyczną w rytmie marszu, zatoczenie koła; siad skrzyżny w prawidłowej
postawie ciała.
Bieg, podskoki,
marsz w rytmie wystukiwa-
nym na
instrumencie perkusyjnym – przerwa
między
uderzeniami – zatrzymanie w dowol-
nej postawie
ciała.
Marsz w takt
instrumentu perkusyjnego
- pobranie
gazet i zajęcie miejsca w szeregu.
5’
Muzyka z
magnetofonu.
Reagowanie na
sygnały aku-
styczne.
Część 2
Zabawy z
nietypowym przyborem.
Zabawy z
gazetami
„Kto
pierwszy”
Przebiegnięcie
z gazetą rozpostartą na tuło-
wiu na drugą
stronę sali (ramiona w bok).
„Sprawny
jak kangur”
Gazeta złożona
na pół między kolanami –
skoki w przód.
„Nie
upuść gazety”
Gazety trzymane
dłońmi w parach. Ćwiczą-
cy, kołysząc
biodrami poruszają się po sali
w takt muzyki.
20'
Muzyka żywa –
np. „lambada”,
„macarena” itp.
1
2
3
4
Zabawy „Gazetowe kulki”:
„Przeprawa prze rzekę”
Ćwiczący ma dwie gazety. Na jednej staje
obunóż, drugą przekłada do przodu –
„pokonuje rzekę”.
„Taniec
hiszpański”
Dowolne ruchy
taneczne.
„Piłeczki”.Gazety ugniecione w kulki.
Rzuty i chwyty
kulki w miejscu, w marszu,
w biegu: na
sygnał – zatrzymanie się w za-
stanej pozie.
„Przekładanka”. Siad klęczny, kulka w dowolnej ręce –
układanie i zabieranie kulek
z boku na bok.
„Wyścig
mrówek”.Toczenie stopami gaze-
towej kulki w
pozycji „krabów”.
„Skoczek”. Podskokami obunóż toczenie
przed sobą kuli
z gazety.
„Gazetowa
bitwa”. Rzucanie i
przerzucanie kul na boisko przeciwnika przez 1 min.
(liczenie kul).
„Czy
potrafisz?”. Kulka
między stopami.
Podskok,
wyrzucenie kulki w górę i chwycenie oburącz.
'
Inwencja
twórcza ucznia.
1
2
3
4
Część 3
Ćwiczenia
uspokajające
Czynności
porządkowe
Przypomnienie
piosenki, której ćwiczący nauczyli się ostatnio na lekcji muzyki.
W naszym przedszkolu jedną z form realizacji zajęć
wychowania fizycznego jest rytmika .Co to jest rytmika? Jest to
metoda wychowania muzycznego stworzona przez E. Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć
jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, ale jest to
również taniec, śpiew, gra na instrumentach, improwizacja ruchowa oraz
instrumentalna. Metoda ta poprzez ruch, śpiew i tworzenie realizuje cele wychowania
ogólnego, oparte na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności.
Jak wyglądają zajęcia
rytmiczne? Specjalnie
skonstruowane zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różny dobór ćwiczeń z
elementami wyrabiania sprawności fizycznej,
uwrażliwienia na zmiany zachodzące w muzyce,oswajania z zagadnieniami
muzycznymi, ilustracjami ruchowymi do piosenek, elementami tańca towarzyskiego,
tańca grupowego oraz relaksacją przy muzyce i muzykoterapią.
KONSPEKT ZAJĘĆ I
PROWADZĄCY: mgr
Wiesława Wojciech,
TEMAT ZAJĘĆ: Wesołe wróbelki- instrumentacja utworu Gawot,
kompozytor F. Gossec
CEL ZAJĘĆ:
uwrażliwianie dzieci na zjawiska rytmiczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
·Muzyczne powitanie na podstawie piosenki „
Karuzela”
·Ćwiczenia rozgrzewające- marsz po kole w rytm
akompaniamentu z tamburynami
·Powtórzenie
utworu z poprzednich zajęć- precyzja wykonania
·Zapoznanie z utworem Gawot F. Gossec- przed
rozpoczęciem zabawy dzieci siadają w kole i słuchają utworu
·Osłuchanie z utworem-
1.dzieci stojąc jedno za drugim idą drobnymi
kroczkami
2.Na charakterystyczne dźwięki wszyscy zatrzymują
się i poruszają trzy razy biodrami
3.Dzieci zatrzymują się i kołyszą w miejscu
przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą
4.Dzieci wykonują obrót wokół własnej osi
5.Dzieci maszerują po kole
·Omówienie utworu
·Przydzielenie instrumentów zgodnie z
propozycjami dzieci
·Instrumentacja utworu
·Zabawa ruchowa- „ Ptaszki” – ruch kierowany przy
muzyce
·Muzyczne pożegnanie- propozycję dzieci
·Zakończenie zajęć
2.Scenariusz nr.2
KONSPEKT ZAJĘĆ II
PROWADZACY: mgr Wiesława
Wojciech
Temat: Rozpoznawanie
trójdźwięków: durowego i molowego. Zapoznanie z treścią i melodią utworu pt. HUMORESKA -DWORZAKA
Cele:
- rozpoznawanie trójdźwięku dur i
mol, jako nastroju wesołego i smutnego
- pobudzanie ekspresji
ruchowej
- rozwijanie inwencji
twórczej
Cele operacyjne:
- Określa charakter melodii
słuchanego utworu: smutna- wesoła
- Powtarza krótkie motywy
melodyczne śpiewane przez
nauczyciela
-
Powtarza krótkie motywy melodyczne zagrane na pianinie
- Pobudza i hamuje ruch zgodnie z
umownymi sygnałami muzycznymi
- Przedstawia treści utworu za
pomocą gestu mimiki twarzy, ruchu całego
ciała /pantomima /
-tworzy instrumentacje utworu- czyta
partyturę-gra zgodnie z jej zapisem
Formy:
-
śpiew, ruch, twórczość, percepcja, gra na instrumentach
Metody:
- odtwórcza, analityczno –
percepcyjna, twórcza
Środki dydaktyczne:
- magnetofon,
instrumenty perkusyjne, pianino, tabliczki z kartonu: JL, szarfy i skakanki, wiaty z
bibuły, rekwizyty do improwizacji ruchowej- kwiaty, motyle, strój ogrodnika
Przebieg zajęć:
1. Marszowe wejście dzieci ze
śpiewem znanej piosenki „Dobosz?”
Muzyczne powitanie na bazie trójdźwięku durowego.
2. Ćwiczenia wstępne
2.1.Marsz w rytmie ćwierćnut do akompaniamentu nauczyciela,
przyśpieszenie tempa,
powrót do tempa początkowego; na przerwę
w muzyce dzieci w dowolny sposób
wykonują podany przez nauczyciela
rytm
2.2. Ćwiczenie stóp – gdy trójkąt realizuje akompaniament
ćwierćnut – dzieci
maszerują, obciągając palce, gdy trójkąt gra
półnuty – dzieci wykonują kroki
„gąsienicowe”, tzn. podkurczają palce i prostują
je, stawiając stopę za stopą
II CZĘŚĆ
1. Ćwiczenia ruchowe z zakresu techniki ruchu
1.1. Oddechowe
Dzieci ustawione w rozsypce. Na usłyszane
dźwięki w górnym rejestrze pianina – wykonują wspięcie na palce z jednoczesnym
uniesieniem rąk w górę (wdech), na dźwięk w niskim rejestrze – opuszczają ręce
robią wydech. Następnie wykonują wdech, nadymając się jak żabki (napełniają
brzuszki), po czym stopniowo wypuszczają powietrze na sylabie „rrr-ee-chchch”
1.2. Ćwiczenie ruchowo – słuchowe
Nauczycielka gra na pianie fragment melodii
„HUMORESKA”, wykorzystującej trójdźwięk w majorze; improwizuje na bazie
trójdźwięku durowego – dzieci poruszają się zgodnie z rytmem. Kiedy
nauczycielka zmieni tryb wykorzystując trójdźwięk w molowy, dzieci kładą się na
dywanie, „WIĘDNĄ”, zwinięte w kłębuszek.
1.3. Ćwiczenie ruchowo głosowe
Dzieci, osłuchane z melodią
trójdźwięku durowego i molowego, poruszają się w rytmie, granym przez
nauczycielkę na dowolnym instrumencie perkusyjnym. Na przerwę w muzyce –
wybrane dziecko improwizuje melodię po trójdźwięku, odpowiadając na pytanie
nauczycielki „Powiedz nam co lubisz?” (wykorzystać należy wzór muzycznego
powitania). Śpiewa to w trybie durowym, wesoło. Na pytanie: „ A czego nie
lubisz?”, odpowiada w trybie molowym, czyli smutno. Odpowiedź dziecka, brzmi,
np. „Ja nie lubię deszczu”, „Lubię moje lalki”. W następnym etapie, przy
powtórzeniu zabawy, pytającego nauczyciela zastępuje dziecko, które podchodzi
do innego dziecka, oczekując na odpowiedź.
W tym ćwiczeniu nauczyciel kontroluje
śpiew i jego intonację, pomagając dziecku
głosem lub na pianinie.
2.Wysłuchanie utworu „HUMORESKAi” Z płyty CD
2.1. rozmowa na temat treści i
nastroju UTWORU (zmienny nastrój)
3. Ćwiczenia z zakresu rytmiki
oparte na melodii utworu
3.1. Ćwiczenie inhibicyjno –
incytacyjne
Nauczycielka gra marsz na pianinie –
dzieci maszerują, biegają, podskakują w
rytm melodii. Gdy usłyszą:
- trójdźwięk durowy
– gromadzą się przy znaczku J
- trójdźwięk molowy
– gromadzą się przy znaczku L
- polecenie „hop”
wykonują skoki żabek
- polecenie „sza” – kładą
się, „usypiają”
- gdy usłyszą durowy
fragment piosenki – śpiewają 1 zwrotkę
- gdy usłyszą molowy
fragment piosenki – śpiewają 5 zwrotkę
3.2 Zabawa „Róże i motyle”, polegają na ilustrowaniu ruchem treści utworu z
wykorzystaniem inwencji i wyobraźni
dziecka.
Przy muzyce, dzieci ilustrują
treść, wykorzystując własne pomysły interpretacyjne. Może się to odbyć z podziałem
na role; nauczyciel wybiera „róże”, „motyle”, „wiatr” i „ogrodnika”.
Zabawę powtarzamy dwa – trzy razy, zmieniając
obsadę ról. Można również wykorzystać rekwizyty,
.III CZĘŚĆ. Podsumowanie zajęcia.
1. Zabawa „Róże i motyle” – improwizacja ruchowa do utworu HUMORESKA
DWORZAKA z grą instrumentów perkusyjnych.
Cz. A. – tryb durowy – dzieci
tańczą „RÓŻE, MOTYLE” pojedynczo;
wybrane dzieci tworzą orkiestrę (dwie – trzy osoby), czyli akompaniują
rytmiczne na grzechotkach i klawesynach, realizując ósemki lub ćwierćnuty
Cz. B – tryb molowy – dzieci
zastygają w różnych pozach, naśladując ruchy WIATRU, zmieniając pozę na dźwięk
trójkąta, grającego w rytm półnuty z kropką („raz” w takcie na trzy); za
pierwszym razem zmianę pulsu wyznacza nauczyciel, później wybrane dziecko
Cz. A. – wraca ruch j.w.
3. Muzyczne pożegnanie
–według wzoru powitania lecz po trójdźwięku w trybie